Під час семінару «Кризові комунікації» в Потсдамі (Німеччина) виявилося багато паралелей, які б можна було провести між медіацією і топ-темою програми. Для обох тем є вкрай важливим 1) виявлення всіх учасників, які здійснюють вплив на ситуацію (нас вчила: «Подумайте: хто ваш друг, а хто може чинити перешкоди на шляху досягнення мети»); 2) виявлення інтересів учасників як інструменту впливу на їх вибір: нас вчили: «Подумайте, як опонентів зробити друзями і перетягти їх на свою сторону»; 3) кожне слово має значення; форма іноді має вплив більший ніж зміст (нас вчили: «Будьте обережні зі словами; спостерігайте за своїми рухами; використовуйте жести на підсилення впливу того про, що ви кажете». Єдине, що роз’єднувало медіацію і кризову комунікацію це межа, після якої дії перестають бути етичними. Реалії кажуть, що в кризових комунікаціях діє лозунг: «Якщо Ви це не зробите, зробить хтось інший. І тоді Ви програли». Але кожний робить свій вибір сам. Безумовно отримані інструменти можуть бути використані ефективно для того, щоб перемогли разом, якщо це можливо.

![Український центр медіації [kmbs]](/images/design/2022/logo_ucm-ua.png)