Конференція «Українські підходи до справедливого та сталого миру»
Супер захід! Дякуємо організаторам. Обмін досвідом - це сила! Українці мають багато медіаційних інновацій – нам є чим ділитися! Скоріше б використовувати ці інновації у мирному житті, ніж в країні, яка в стані війни.
1) Превенція більш важлива, ніж вирішення конфлікту. Треба робити все можливе, щоб деескалювати конфлікт ще до його вирішення.
2) Один з ефективних методів профілактики конфлікту - підвищення переговорної свідомості всіх членів суспільства. Переговорам треба навчати з дитячого садочку. Це навчить людей краще розуміти себе і інших, брати відповідальність на себе, розуміти свої альтернативи, діяти в зоні можливої угоди тощо. Люди, які пройшли через освітні програми, брали участь в презентаціях - більше довіряють медіаторам, які виступали, частіше звертаються за послугою. В майбутньому це непогана передумова розвитку ринку послуг медіації.
3) Потрібна креативність і іноваційність. Допускаю, що треба розуміти де раціонально вирішувати спори з позицій влади і процедур, а де треба домовлятися. Наприклад, коли немає часу, криза, люди не мають психологічного ресурсу діяти раціонально, їм треба сказати, що робити.
4) Треба по-новому зрозуміти, які спори можна медіювати, а які ні. І що робити, якщо не можна застосовувати медіацію. Наприклад, в громадах на деокупованих територіях стали частими випадки конфліктів цінностей з тим, хто співпрацював з окупантами. Але домовлятися треба, бо громада не є ефективною і втрачають всі.
5) Медіатору час ставати універсальним солдатом, щоби пропонувати клієнту саме ту послугу, яка потрібна в цей момент. І це не завжди про медіацію…
6) Психоедукація важлива: щоб краще розуміти СЕБЕ і вміти допомагати ІНШИМ відновлювати психологічний ресурс перед тим, як застосовувати когнітивні інструменти.
Автор: Галина Єрьоменко